MIKROREGION HORNÍ VLTAVA BOUBÍNSKO : CESTOVNÍ RUCH

Kontakt

Stožec 54
384 44 Stožec

Doručovací adresa:
České Žleby 6
384 44  Stožec

mikro.hvb@seznam.cz

Předsedkyně:
Ing Zdeňka Lelková
lelkova@tiscali.cz

Místopředsedkyně:
Mgr. Bc. Martina Pospíšilová
starosta@mestovolary.cz 

NepřehlédněteInformace o Šumavě, turistikaInformace pro lyžaře


 
Správa NP a CHKOŠ

Cestovní ruch

Poloha a terénní členění území mikroregionu nabízí jeho široké turistické využití. Území disponuje atraktivním a hodnotným přírodním potenciálem, zejména pro pěší turistiku, cykloturistiku, houbaření, koupání, rybaření, jízdu na koni.

Jsou zde možnosti turistiky zaměřené na poznávání:

historických památek - zámeček Lenora, zbytky základů loveckého zámečku na Boubíně, kostel sv. Štěpána v Kvildě, kostel sv. Víta ve Zbytinách, Stožecká kaple, hřbitov v Českých Žlebech, pozůstatky strážního hrádku na Stožci, Šindlovská kaple v Borových Ladách, kostel sv. Kateřiny a sv. Magdalény ve Volarech, kostel v Pěkné, kostel a kaple sv. Jana Nepomuckého, hrobka rodiny Králíků, Johnův kámen v Horní Vltavici,

technických památek - Schwarzenberský kanál, most přes Vltavu v Horní Vltavici, most v Lenoře (Rechle),

kulturních zajímavostí,
lidových staveb a tradic - Vilémov a Hamerské domky v Kvildě, Volarské domy roubené a poloroubené, bývalá zemědělská usedlost v Horní Vltavici.

Nachází se zde rašeliniště a slatě - Vlčí Jámy, Jezerní slať, Mrtvý luh, Spálenec, Chalupská slať, Novosvětská slať, Buková slať, Malá slať, Pasecká slať, Stráženská rašelina,

významné lesní porosty - Boubínský prales, Chlustov, přírodní rezervace Velká Niva,a Malá Niva,

bývalé osady - Slatina, Březová Lada, Krásná Hora, Horní a Dolní Cazov, Radvanovice, Nové Údolí, Knížecí Pláně, Zahrádky, Černá Lada, Paseka, Šindlov, Cedrovice, Dobrá.

Výborné přírodní podmínky v zimním období podmiňují zimní turistiku, běžkaření, sjezdové lyžování, bruslení.

Přínosem pro rozvoj kulturního a poznávacího cestovního ruchu je vznik nových naučných stezek na území národního parku) a dostatečný počet půjčoven a opraven sportovního vybavení. Velký pokrok byl v posledních pěti letech učiněn při budování značených cyklotras – prochází všemi obcemi mikroregionu.

Ubytovací kapacita obcí mikroregionu je proměnlivá-v sezóně jsou v provozu ubytovací zařízení jako např. kempy, ubytování v soukromí. Zde je vyčíslena „stálá“ ubytovací kapacita obcí:

Obec Počet ubytovacích zařízení Počet lůžek
Borová Lada 12 247
Horní Vltavice 8 207
Kubova Huť 10 400
Kvilda 25 654
Lenora 4 122
Nová Pec 17 280
Stožec 20 394
Strážný 2 55
Vimperk 7 238
Volary 7 215
Zbytiny 1 20
Mikroregion 112 2832
Okres Prachatice 325 9 116Nabídka pro aktivní trávení volného času je posílena nabídkou sousedních regionů v Bavorsku, která je dosažitelná prostřednictvím hraničního přechodu Strážný a několika přechodů pro pěší.
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ